Tommy Jansson

Läst filmvetenskapliga ämnen på Karlstads Universitet, kom upp i 150 HP. Har jobbat som fotograf på Karlstads Studenttidning och har ett produktionsbolag. Siktar på första året vid Molkoms Folkhögskola/Filmlinjen.
Fritiden spenderas med fotokamera och ibland blir det en kortfilm inspelad. Andra intressen är data, se film och udda djur. Har genom åren haft det mesta i reptilväg så som skallerormar, huggormar, kobror, boa, pyton, sköldpaddor, ödlor och snokar. Även ett stort intresse för spindeldjur och insekter. Numera endast en Mexikansk Rödknäad tarantel som husdjur.
Sitter i styrelsen på filmförbundet och är även webbansvarig för den här hemsidan så det är mig Ni ska skälla på om det är något som är fel!
Filmografi (i urval)
Färdig För Färd 2009. Manus, skådespelare, klipp.
Ödets Tid 2009. Manus, foto, klipp, effekter.
Svartvita Foton 2009. Foto, klipp.
Street Of Choice 2009. Regi, klipp, manus.
Runner 2009. Manus, regi, skådespelare, klipp, musik.
Parken Zoo 2009. Per Nilssons film. Speakerröst.
Kontakt
tommy@pitviper.info
0763-215 885